
Anyaságról, családról, örömökről, nehézségekről, gondolatokról, mindennapjainkról...ŐSZINTÉN
Mikor kezdjük az úszásoktatást? - válaszok egy szakembertől
2016.03.16 07:00
Kisvizes oktatás :)
Az úszás jót tesz a testnek, léleknek, gyerekeknek és felnőtteknek is. Különböző terápiákra is használják, továbbá sérülések, műtétek után pedig rehabilitációra.
Az én életemben már gyermekkorban megjelent az úszás, később pedig egy nagyszerű embernek köszönhetően (Köszönöm, drága Bea néni!!!!) megismertem az úszásoktatás csínját-bínját és szerelem lett belőle :) Ezáltal, azon szerencsés emberek közé tartozom, akik azt csinálják amit szeretnek.....én úszást oktatok....15 éve :)
"Fontos, hogy a gyerek megtanuljon úszni!" Sokat hallom ezt a mondatot a szülőktől és teljes mértékben egyetértek vele. A család is nyugottabban nyaral nyáron például, ha tudják, hogy a gyerek vízbiztos, így egy fokkal kevésbé aggódnak.
Az elhatározással egyidőben nagyon sok kérdés felmerül a szülőkben. Mikor kezdjük az úszásoktatást? Hány éves kortól ajánlott? Hány alkalom szükséges? Hányszor menjünk hetente?Melyik úszóiskolát válasszam? Mit vigyünk az órákra? Mi van, ha lebetegszik? És így tovább.
Kezdjük ott, hogy az úszásoktatás 4 éves kortól ajánlott (a babaúszás teljesen más, de mivel nem babaúszásoktató vagyok, így abba most nem mennék bele). Általában erre a korra érik meg a gyerkőc agya, hogy megértse az alapszintű feladatokat, amiket a vízhezszoktatás alatt elsajátít. Itt az a lényeg, hogy a gyermek megszeresse a vizet/vizes közeget játékos módszerek segítségével, hogy legközelebb is örömmel érkezzen. Természetesen sok olyan példa van, hogy a gyermek már idősebb és még nem járt úszásoktatásra. Ezzel sincsen semmi gond! Az első órán az úszásoktató felméri a gyerek tudásszintjét és ahhoz mérten kerül a számára megfelelő csoportba, vagy egyéni oktatásra (nem minden úszóiskolában van egyéni oktatás!). Olyan példa is van, hogy a gyermek már járt oktatásra, de váltani szerettek volna a szülők, mert nem voltak megelégedve. Ilyenkor is az előző példa érvényesül, hogy egy szakember megnézi a gyerkőcöt és tudásszintjéhez képest kerül a megfelelő csoportba. Nagyon fontos, hogy a legtöbb helyen tudásszint és korosztály szerint vannak beosztva a gyerekek, a megfelelő fejlődés elérése érdekében.
Az a kérdés mindig felmerül, hogy "mennyi idő alatt fog megtanulni a gyerek úszni?" Nos, ez nagyon összetett. Függ attól, hogy hetente hányszor járnak az oktatásra, függ a gyermek mozgáskoordinációjától, függ attól, hogy mennyire szereti illetve, hogy milyen ütemben fejlődik. Itt azt javaslom, hogy folyamatosan konzultáljatok az oktatóval, kérjétek ki az őszinte szakmai véleményét!
"Hányszor járjunk hetente?" Ez attól függ, hogy van a választott úszósuliban hogyan szervezték meg a csoportokat. Természetesen minél többször jár úszni, annál gyorsabban fog fejlődni. DE! Attól szeretnélek Titeket óva inteni, hogy minden napra jelentkezzetek. Nem fogja bírni a gyerkőc és a különböző feladatoknak be kell épülni, le kell ülepedni. Személy szerint a heti 2-3 alkalmat ajánlanám, korosztálytól függően.
"Mit vigyünk magunkkal az órára?" Az úszósulinak ezt is el kell mondani, de segítségképpen: úszósapka, úszószemüveg, fürdőruha/fürdőgatya, törölköző, köntös, papucs
"Mi van, ha lebetegszik?" Általában orvosi igazolás ellenében pótolható az óra egy bizonyos ideig, de szólni mindenképpen muszáj, hogy nem mentek betegség miatt. Erről bővebben tájékozódjatok a választott úszósulinál, mert mindenhol más rendszer van!
"Melyik úszóiskolát válasszam?" Ez egy nehéz kérdés. Tapasztalataim alapján a szülők sok minden alapján döntenek/mérlegelnek, mint a helyszín, ár és szimpátia. Én azt javaslom, hogy (ha van rá mód), menjetek el és nézzetek meg egy órát. Ott sok minden kiderül!
"Megnézhetem a gyerek óráját?" Ezt a kérdést szinte minden szülő felteszi. Az első órát általában mindenhol meg lehet nézni, de a későbbiekben nagyon eltérőek az úszóiskolák szabályzatai. Van, ahol nyílt órákat tartanak, amikor a szülő megnézheti, hogyan fejlődött a gyereke (csak ekkor tudja megnézni). Van olyan úszósuli, ahol mindig bent lehet az órákon a szülő. Tapasztalatom szerint gyerekfüggő (természetesen az úszósuli szabályzatát figyelembe véve), hogy segít e a szülő azzal, ha bent van. Ilyen esetben a gyerkőc mindig "anyához/apához/nagyihoz akar menni egy úszószemüveg igazításért és minden apró cseprő dologért ("folyik az orrom, fáj a hajam, nyom a szemüveg, szorít az úszósapka..."). Miközben az óra alatt kell kialakulnia a gyerek és az oktató között a bizalomnak és a tekintélynek, mert az órán az oktató a "főnök". A vizes közeg más, mint a szárazföldi, itt az oktató a szakember, a szülőnek is meg kell benne bíznia, nélküle nagyon nehéz a munka. Nyugalom, minden rendben lesz a gyerekkel, ne aggódjatok! :)
Úszásra fel! :)
Remélem tudtam Nektek segíteni! Ha további kérdésetek van, akkor az info@zenovalavilag.hu-n elértek. Szívesen válaszolok mindenkinek!
Nagyvizes oktatás :)
—————